W sobotę Łukasz Fabiański rozegra pożegnalny mecz w reprezentacji Polski. "Fabian" był jednym z wielu klasowych bramkarzy, którzy występowali w kadrze. Przygotowaliśmy ranking pięciu najlepszych golkiperów w XXI wieku w drużynie narodowej. Transmisje październikowych spotkań Polaków w eliminacjach mundialu w TVP.
5. Wojciech Kowalewski
W reprezentacji rozegrał tylko jedenaście spotkań, ale trzeba pamiętać, że trafił na wyjątkowo wymagających konkurentów. Kończył się już czas Jerzego Dudka, a nastawał okres dominacji Artura Boruca. "Kowal" miał swój bardzo dobry moment w eliminacjach Euro 2008. Leo Beenhakker postawił na niego po pierwszym, przegranym starciu z Finlandią (1:3), w którym zagrał Dudek. Kowalewski najpierw pokazał się z dobrej strony w meczu z Serbią (2:2), a później stanął w bramce w spotkaniach z Kazachstanem (1:0) i pamiętnym meczu z Portugalią (2:1). Później numerem jeden został Boruc, ale golkiper występujący wówczas w Spartaku miał spory udział w awansie kadry Beenhakkera na mistrzostwa Europy.
4. Jerzy Dudek
Legendarny bramkarz, grający w wielkich klubach, z "pomnikowym" występem w finale Ligi Mistrzów w Stambule. W karierze reprezentacyjnej Dudek nie rozegrał jednak wielu porywających spotkań. Pojechał na jeden prestiżowy turniej – mundial 2002 – w którym nie pomógł zespołowi. Najlepszym meczem w kadrze zdaje się być ten towarzyski z 2000 roku z Francją. Dudek na Stade de France popisał się wieloma świetnymi interwencjami. Dzięki niemu biało-czerwoni przegrali "tylko" 0:1. Trudno wymienić jednak mecze o punkty, w których w spektakularny sposób ratowałby kadrę.
3. Wojciech Szczęsny
Ma już na koncie 59 występów w kadrze i można być pewnym, że wyprzedzi wszystkich innych bramkarzy uwzględnionych w rankingu. Jako najlepszy mecz Szczęsnego wymienia się legendarne spotkanie z Niemcami (2:0). Pierwsze w historii zwycięstwo nad tym przeciwnikiem byłoby niemożliwe bez kilku świetnych parad naszego bramkarza. Szczęsny popełnił też jednak kilka błędów. W 2012 roku na inaugurację Euro z Grecją dostał czerwoną kartkę, nie pomógł kadrze także w pierwszych meczem mundialu 2018 i Euro 2020– z Senegalem i Słowacją. Od piłkarza tej klasy wymaga się znacznie więcej, a bramkarz Juventusu w reprezentacji kilkukrotnie zbyt łatwo pozwolił rywalom na strzelenie gola.
2. Łukasz Fabiański
Niezwykle pewny w swoich poczynaniach. Przez lata selekcjonerzy zazwyczaj stawiali na Szczęsnego, a Fabiański stawał do bramki w awaryjnych sytuacjach. W taki właśnie sposób otrzymał szansę gry na mistrzostwach Europy w 2016 roku, gdy Szczęsny doznał urazu w pierwszym spotkaniu z Irlandią Północną. Spisywał się bardzo dobrze, kapitalnie poradził sobie zwłaszcza w spotkaniu 1/8 finału ze Szwajcarią. Zagrał także na mundialu 2018, gdy już straciliśmy szansę na wyjście z grupy. W spotkaniu z Japonią (1:0) zaprezentował się bardzo pewnie i zachował czyste konto. Prawie nie zawodził, ale po jakimś czasie trenerzy i tak znowu dawali szansę jego konkurentowi.
1. Artur Boruc
Żaden inny bramkarz nie może poszczycić się tak wieloma świetnymi meczami. Szkoda, że w wielu z nich wyłącznie ratował drużynę przed kompromitacją... Najpierw robił to na mundialu w Niemczech, gdy w spotkaniu z gospodarzami utrzymywał drużynę w grze przez kilkadziesiąt minut, a Polacy stracili gola dopiero w końcówce. Dwa lata później, na Euro 2008, spisał się jeszcze lepiej. W drugim meczu grupowym – z Austrią – już do przerwy mogliśmy przegrywać kilkoma bramkami, gdyby nie jego interwencje. Boruc doskonale bronił w sytuacjach sam na sam. Niestety, znów zabrakło happy endu. Biało-czerwoni stracili gola w doliczonym czasie gry i praktycznie pogrzebali szanse na wyjście z grupy. Bramkarz m.in. Celtiku Glasgow strzegł reprezentacyjnej bramki przez wiele lat. Nie obyło się również bez błędów, ale znacznie więcej było znakomitych występów.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.